SIKÇA SORULAN SORULAR

*FUTURES (Vadeli İşlem Sözleşmesi) NEDİR?

Futures (Vadeli İşlem Sözleşmesi), belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikteki malı, kıymetli madeni, finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını ya da dövizi alma ya da satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir. Vadeli İşlem Sözleşmelerinde ürünün kalitesi ve adedi gibi detaylar da yer almaktadır. Belirli kural ve standartlara göre işleyen piyasalarda işlem görür (organize piyasalar, borsalar) ve bu sözleşmeleri alan veya satan taraf, sözleşmede belirtilen yükümlülükler altına girer.

 

*HANGİ SÖZLEŞMELER BULUNUR?

 

İşlem yapabilmek üzere belli bir teminat yatırılan futures sözleşmelerinin dört çeşidi bulunmaktadır;

Emtia futures sözleşmeleri

FX futures sözleşmeleri

Faiz futures sözleşmeleri

Borsa endeks futures sözleşmeleri

 

*NEDEN FUTURES?

 

Futures piyasaları organize piyasalardır. Yatırımcılar, tercih ettiği ürüne direkt olarak borsa fiyatından yatırım yapma imkanına sahiptir.

Yatırımcılar, uluslararası vadeli sözleşmeler piyasalarında düşük komisyon oranlarıyla işlem yapmanın avantajından faydalanır.

Metallerden petrole, tarım ürünlerinden döviz çiftlerine kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde işlem yapma imkanı vardır.

 

*FUTURES İŞLEMLERİNİZİ NEDEN PHILLIPCAPITAL İLE YAPMALISINIZ?

 

  • Hızlı işlem ve düşük komisyon fırsatı,
  • CQG M Platformu ile online olunan her yerden anında, istenilen borsa ve üründe işlem imkanı,
  • Emtia, kıymetli metaller, hisse senedi endeksleri, döviz çiftleri gibi çok çeşitli kontratlarda yatırım imkanı,
  • Limit, Market, Stop, Stop-Limit –OCO (Order-Cancels-Order) gibi farklı emir çeşitleri kullanımı,
  • Konusunda yetkin müşteri temsilcisi desteği.

 

*FİZİKİ TESLİMAT MEVCUT MUDUR?

 

Kurumumuzca vadeli işlem sözleşmelerine dayanak teşkil eden finansal ürünlerin fiziki teslimatı gerçekleşmemektedir. Vade bitiminde veya öncesinde müşteri adına pozisyonlar nakdi uzlaşı yoluyla kapatılmaktadır.

 

*NE KADAR TEMİNAT GEREKLİDİR, SÜRDÜRME TEMİNATI VE STOP OUT SEVİYESİ NEDİR?

 

Sözleşmelerde işlem yapmak üzere ayrılan teminat miktarına marjin denir. Marjin, borsalar tarafından işlem yapılan her varlığa göre ayrı belirlenmektedir. Margin Call (teminat tamamlama çağrısı) gün sonunda toplam varlığın sürdürme teminatı altında kalması ile oluşur. Gün sonunda margin callda kalan hesap e-mail yolu ile bilgilendirilir. Margin call da kalan hesabın iki gün içerisinde yeni fon yollayarak veya pozisyon kapatarak margin calldan çıkması gerekmektedir. İkinci günün sonunda Margin Call’dan çıkamayan hesaplarda, hesap Margin Call seviyesinin üzerine çıkana kadar aracı kurum tarafından pozisyon kapanışı gerçekleştirilir. Herhangi bir anda müşteri toplam varlığı başlangıç teminatının yüzde 35 seviyesine gelir ise bütün pozisyonları kurum tarafından kapatılmaktadır (stop out).

 

*SCALPING/HEDGING İŞLEMLERİNE DAİR BİR KISITLAMA VAR MIDIR?

PhillipCapital’de böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kendi hesabınızda dilediğiniz gibi işlemler yapabilirsiniz.

 

*DEMO PLATFORMUNUZU NEREDEN İNDİREBİLİRİM?

Sitemizden başvuru göndermeniz halinde temsilcilerimiz size kullanıcı adınızı ve şifrenizi paylaşmaktadır.

 

*CEP TELEFONUMDAN PİYASAYI İZLEYİP İŞLEM YAPABİLİR MİYİM?

Web tabanlı CQG M platformumuz mobil platformlar üzerinden kullanıma uygundur. Cep telefonu ve tablet bilgisayarlarınızdan işlem yapabilir, piyasayı her an kesintisiz olarak takip edebilirsiniz. Uygulamanın sağlıklı çalışabilmesi için Android v4.1.2 ve üstü, iOS 7 ve üstü işletim sistemi gerekli minimum sistem gereksinimleridir.

 

*FUTURES İŞLEMLERİM İÇİN TELEFONLA ARAYIP EMİR VEREBİLİR MİYİM?

Futures işlemleriniz için telefonla emir kabul edilmektedir.

 

*AÇIK POZİSYONUMU NE KADAR SÜRE TAŞIYABİLİRİM?

Açık pozisyonlarınızı kontrat vadesine kadar teminatınız elverdiği sürece taşıyabilirsiniz.

 

*DEMO HESAP İLE GERÇEK HESAP KOŞULLARI ARASINDA FARK VAR MI?

Futures Piyasaları organize piyasalar olması dolayısıyla anlık borsa fiyatları ile işlem görmektedir. Fiyatlar gerçek zamanlıdır. Demo Hesap kullanımında Gerçek Hesapta açık olan bazı kontratlar bulunmamaktadır.

 

*FUTURES HESABI NASIL AÇABİLİRİM?

Hesap açılışı için sözleşmelerimizin imzalanması ve açılacak hesap türüne uygun diğer evrakların tarafımıza teslimi gereklidir. Evraklarda eksiklik bulunmaması durumunda hesap açılışı gerçekleştirilmektedir. Hesap açılışının ardından, tarafımızdan size hesap detayları, banka transfer bilgilerini içeren e-posta gönderilmektedir.

 

Hesap açılışı için 0212 982 2 742 (PHC) no’lu telefonumuzdan bize ulaşabilir, http://www.phillipcapital.com.tr/  adresinden başvurarak sizinle iletişime geçmemizi talep edebilirsiniz.